Yaklaşım Logo

22.03.2011 – Mevcut olmayan taşıtın vergi borcundan kurtulup trafikten kaydını sildirmenin yolu

MevzuautTR Reklam

Mevcut olmayan taşıtın vergi borcundan kurtulup trafikten kaydını sildirmenin yolu

|Posta Gazetesi| |22.03.2011|

 

Soru: Daha önce bir yazınızı okumuştum. Ama saklamamışım. Ve şu anda ulaşamıyorum. Adıma kayıtlı 1974 model bir araba var. Ancak satarken adi anlaşmayla sattığımdan, araç halen benim üzerimde gözüküyor. Ama ben aracı görmüyorum. Ve nerede olduğunu bilmiyorum. Üzerimden sildirmek için birçok yola başvurdum. Savcılığa dilekçe verdim. Ama nafile, bir sonuç alamadım. Sürekli vergi borcu çıkıyor ve halen benim üzerimde gözüküyor. Hem bu af yasasından yararlanmam mümkün mü? Hem de üzerimden kaydını aldırmak için ne yapmam gerekiyor? Vergi dairesinden bununla ilgili borç ödeme emri gelmişti ve 11. ayda haciz işlemlerine başlanacağını bildirmişlerdi.

Aylin ALGAR

Cevap: Taşıtınızın vergi borcunu af kanunu kapsamında ödeyebileceğinizi şüphe yok. Ancak, asıl sorununuz taşıtın trafik kaydını sildirmeniz.

28 Şubat 2009 tarihi itibarıyla, mevcut olmayan model yılı 1998 ve daha eski olan taşıt sahiplerinin; durumlarını kanaat verici belgelerle tevsik etmeleri veya trafik tescil kuruluşu tarafından taşıtın mevcut olmadığının kabulü halinde, Dilekçe ile taşıtın tescil dosyasının bulunduğu trafik tescil kuruluşuna bildirimde bulunmaları ve bu taşıtlara ait motorlu taşıtlar vergisi asıllarının 1/4’ünü 31 Aralık 2011 tarihine kadar ödemeleri şartıyla, kalan vergi aslı, gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve Karayolları Trafik Kanunu’nun 116 ncı maddesine istinaden tescil plakasına kesilen trafik idari para cezalarının tamamının tahsilinden vazgeçiliyor ve ödemeyi müteakip trafik tescil kayıtları siliniyor. Yapacağınız başvuru üzerine, taşıtınızın vergi borçlarından kurtulmanız ve trafik tescil kaydını sildirebilmeniz için, taşıta ilişkin olarak 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren;

– Taşıtın dosyasında tebliğ edilmemiş trafik idari para cezası karar tutanağı bulunmadığı,

– Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi (TRAMER) kayıtlarına göre zorunlu mali sorumluluk sigortasının yaptırılmamış olduğu,

– Taşıtın tescil dosyası kayıtlarında herhangi bir işlem (teknik değişiklik, renk değişikliği, zayi veya yıpranma nedeniyle belge yenileme, şahsi hal ve adres değişikliği gibi) yapılmamış olduğu,

– Taşıtın ölüm veya yaralanmayla sonuçlanan trafik kazasına karışmadığı,

– Taşıt sahibinin sürücü belgesinden hareketle, kaydı kapatılacak olan taşıtın kullanımından dolayı trafik idari para cezası uygulanmadığının,

Tespiti halinde, taşıtın mevcut olmadığı kabul edilmektedir. Bu şartları taşıyorsanız belirttiğimiz gibi vergi borcunun ¼ ünü(dörtte birini) ödemenizi halinde kalan vergi, ceza, gecikme zammı borcundan kurtulur ve taşıtın trafik tescilinde sildirebilirsiniz.

 

Okumayan 18 yaşını dolduran erkek çocuk babası üstünden sağlık yardımı alamaz

Soru: 1 Ekim 2008 tarihinden önce devlet memuru olarak görev yapan birinin okula gitmeyen 19 yaşındaki oğlu, anne veya babasının üzerinden tedavi yardımından yararlanabilir mi?

Hakan KARAYEL

Cevap: Erkek çocuklar 18 yaşını, lise ve dengi okulda okumaları halinde 20, yüksekokulda okumaları halinde 25 yaşını doldurana kadar ana veya babalarının sigortası üstünden sağlık yardımı alabilirler. 19 yaşında olup eğitimine devam etmeyen erkek çocuk babasının üstünden sağlık yardımı alamaz.

 

SSK da 2014, Bağ-Kurda 2017 de emekli olabilirsiniz

Soru: 23 Mart 1965 doğumlum.1983 yılında sigorta girişim var. Ama sadece 16 gün prim ödenmiş. Ama 30 Haziran 1989 tarihinden buyana Bağ-Kurluyum. Kesintisiz prim ödedim. Ne zaman emekli olurum?

Abdullah CANÇELİK

Cevap: Bağ-Kurda emekli olmak için; 25 tam yıl prim ödeme ve 52 yaş şartlarına tabisiniz.  15 Haziran 2014 e kadar aralıksız prim ödeyerek, toplam prim ödemenizi 25 tam yıla tamamlamanız şartıyla, 52 yaşınızı dolduracağınız 23 Mart 2017 tarihinde emekli olabilirsiniz. Ayrıca, sigortalı bir işte çalışarak 1260 gün prim ödemeniz halinde, SSK da emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5225 gün prim ödeme ve 48 yaş şartlarına tabi olursunuz. 1 Nisan 2011 den itibaren SSK’lı çalışmaya başladığınızı varsayarsak,  1 Ekim 2014 de emekli olabilirsiniz.

 

Malul aylığı bağlanmaz sürekli iş göremezlik gelir bağlanır

Soru: 1974 Doğumlu bayanım. 4 Şubat 2011 de Tekstil fabrikasında iş kazası geçirdim. 40 gündür hastanede yatmaktayım. Sol kol dirsek altından %80 kopuk. 600 gün primim var. Malulen emekli olabilir miyim? İş yerimden tazminat talebinde bulunabilir miyim?

 ZEHRA

Cevap: Malulen emekli olamazsınız. Çünkü, malulen emekli olmak için en  az 1800 gün prim gerekiyor. Ancak, iş kazası geçirdiğinizden tedaviniz sonucu yüzde 10 unun üzerinde işgücü kaybına uğradığınıza dair verilecek raporun kurum sağlık kurulunca onaylanması üzerine kısa vadeli sigorta kollarından “sürekli iş göremezlik geliri” bağlanır. Aynı emekli aylığı gibi her ay adı gelir olan bir aylık alırsınız. Ayrıca, sigortanızı devam ettirerek, aranan şartlarını yerine getirdiğinizde uzun vadeli sigorta kollarından da emekli aylığı(malul veya yaşlılık aylığı) bağlatabilirsiniz. Emekli aylığınızda bağlandığında; gelir ve aylıktan yüksek olanın tamamını düşük olanının yarısını alırsınız.

 

Torba yasa SSK’lıya borçlanma getirmedi

Soru: 1978 SSK girişli geriye dönük SSK borçlanması yapılabiliyor mu? Yeni çıkan Torba Yasası bunu kapsıyor mu? Şuanda SSK da 3200 günüm var.

Mehmet ASLAN

Cevap: SSK’lı geriye yönelik borçlanma yaparak gün kazanamıyor. Torba yasa geriye yönelik borçlanma hakkı getirmedi. Maalesef borçlanma yaparak gün kazanamazsınız. Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5000 gün prim ödeme ve 44 yaş şartlarına tabisiniz. 1800 gün daha prim ödeyerek, 3200 gün olan prim ödemenizi 5000 güne tamamlayacağınız tarihte 44 yaşınızı da doldurmanız şartıyla emekli olabilirsiniz.

 

Yüksek kazanç üstünden fazla prim ödeme emekli aylığını yükseltir

Soru: SSK primlerinin fazla olması emekli maşını ne kadar etkiler?

Fazıl TÜYÜBOZ

Cevap: SSK primlerinin fazla olmasının emekli aylığını ne kadar etkilediği, prime esas kazancın tutarına göre değişir. Örneğin, fazla prim ödeme asgari ücretten prim ödeyenin emekli aylığına hiçbir faydası yokken, prime esas kazancın üst sınırı üstünden prim ödeyenin, her 360 gün fazla prim ödemesi aylık bağlama oranını yüzde 2 artıracağından, emekli aylığı da bu oranda artar.

 

 

Diğer Yazılar
Görüntülenme Sayısı