Yaklaşım Logo

Asgari ücret 11 bin 402 TL oldu

MevzuautTR Reklam

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ara zam için üçüncü toplantısını gerçekleştirdi. Üçüncü toplantının ardından yeni asgari ücret açıklandı. Asgari ücret yüzde 34 artışla net 11 bin 402 TL olarak duyuruldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ücretin tarafların uzlaşısıyla belirlendiğini açıkladı. Asgari ücrete kamu desteği de 400 TL’den 500 TL’ye çıkarıldı.

Asgari ücrete ara zam oranı belli oldu. 1 Temmuz itibariyle asgari ücret yüzde 34 artışla net 11 bin 402 TL olarak belirlendi.

Asgari ücrete ara zam için taraflar üçüncü kez bir araya geldi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun asgari ücrete yapılacak ara zam oranını belirleme çalışmaları kapsamında yapacağı toplantı 11:00’de başlamıştı.

Net asgari ücret 11 bin 402 TL oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan toplantı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Işıkhan’ın açıklamalarında öne çıkan ifadeler şunlar oldu:

Asgari ücret tespit komisyonu çalışmalarını sonlandırdı. Asgari ücreti hem işçimizi, hem de istihdamı koruyacak bir düzeyde tespit ettik. Yeni asgari ücret uzlaşmayla belirlendi. Brüt asgari ücret 13 bin 414 lira, net asgari ücret 11 bin 402 lira olarak belirlenmiştir. Geçtiğimiz 6 ayda 400 TL olarak uyguladığımız asgari ücret desteğini önümüzdeki 6 ayda 500 lira olarak uygulamaya devam edeceğiz.

Dolar cinsinden zirve seviye

Yılın ikinci yarısında uygulanacak net asgari ücret güncel dolar kuru üzerinden hesaplandığında 483 dolar olarak kaydedildi.

Böylelikle asgari ücretin dolar cinsinden değerinde rekor seviye kaydedildi.

Diğer Yazılar
Görüntülenme Sayısı