29.12.2017 – Malul çocuklu anneye erken emeklilik

Malul çocuklu anneye erken emeklilik


Soru: Malul çocuğu olan annelerin erken emekli olabileceği  söyleniyor. Benimde engelli bir çocuğum var. Engelli çocuğumdan dolayı nasıl erken emekli olabilirim? Belma Mavi 

Cevap: Sayın Mavi, başka birisinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulunan anneler erken emekli olabiliyor. Malul çocuğu bulunan kadın sigortalıların erken emekli olabilmeleri için 01.10.2008 tarihinden sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indiriliyor. İndirimin yapılabilmesi için çocuğun başka birisinin bakımına sürekli muhtaç olduğunun sağlık kurulu raporu ile belgelenmesi gerekiyor. Bu haktan SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığına tabi olan ve 1 Ekim 2008 itibaren çalışması bulunan anneler yararlanıyor. 

Örnek: 50 yaşında emekli olması gereken Meryem Hanım’ın bakıma muhtaç çocuğu bulunmaktadır. Meryem Hanım’ın 01.10.2008 tarihinden sonra 1000 gün prim ödeme günü bulunmaktadır. Meryem Hanım’ın 1000 gün prim ödeme süresine 250 gün daha eklenecek ve 1250 gün prim ödemiş sayılacak. Ayrıca 50 yaş haddinden 250 günlük sürede düşülecek.  

 

Taşerona ikramiye  

Soru: Taşeronda çalışanlar belediye şirketlerine geçerse iki ikramiye alabilecekler mi? Aydın 

Cevap: 6772 Sayılı Devlet Ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkındaki Kanuna göresermayesinin yarısından fazlası Devlete ait olan şirket ve kurumlarla belediyeler ve bunlara bağlı teşekküllerde çalışanlara yılda  iki ikramiye ödeniyor. Bu ikramiye 52 günlük oluyor. Sayın Aydın, bu şartları sağlayan belediye şirketlerine geçecek olan taşeron işçileri de ikramiye alacak. 

 

İsteğe bağlı sigorta 

Soru: Sosyal Güvenlik Kurumuna işyerimden dolayı  7 aylık prim borcum var. Bu borcu  ileriki zamanlarda ödemek istiyorum. Ancak bu sürede de isteğe bağlı sigortalı olmak istiyorum. Bir arkadaşım paranız prim borcuna gider dedi. Prim borcunu ödemeden isteğe bağlı sigortalı olamaz mıyım? Müslim 

Cevap: 5510 sayılı Kanuna göre, zorunlu  sigortalılıktan dolayı borç varsa isteğe bağlı sigortaya ödenen primler öncelikle Kuruma olan zorunlu sigortalılığa sayılır. Başka bir deyişle borca mahsup edilir. Sayın Müslim Bey, önce prim borçlarınızı ödedikten sonra isteğe bağlı sigortalı olmanızda yarar var. 

 

Tatil günü kalkar mı ? 

Soru: Çalıştığım fabrika cumartesi ve pazar günleri tatildi. Cumartesi gününü iş günü olarak kabul ettiler. Gelmeyenlerin ücretleri kesilecektir diye imzasız yazı astılar. Ben cumartesi işe gitmesem yevmiyem kesilir mi? Ali Özcan 

Cevap: Sayın Özcan, işveren iş sözleşmesi ile belirlenen kuralı veya işyeri uygulamasını çalışanların onayı olmadan değiştiremez. Onay olmadan değiştirirse iş sözleşmenizi sonlandırarak işten ayrılabilir, çalışma süreniz bir yıl ve üzerinde ise kıdem tazminatı alabilirsiniz. 

 

Mirasçıya tazminat  

Soru: Teyzemin oğlu 3 yıl çalıştığı işyerinde trafik kazası sonucunda öld. Kıdem tazminatı ödendi. Ancak ihbar tazminatı ödenmedi. Ölen işçilerin mirasçılarına ihbar tazminatı ödenir mi? Nihat Şahin 

Cevap: İhbar tazminatı söz konusu olabilmesi için işverenin işten çıkarması gerekiyor. Burada böyle bir durum söz konusu olmadığı için ölen işçilere ihbar tazminatı ödenmiyor.

 


Güneş Gazetesi – 29.12.2017

Diğer Yazılar
Görüntülenme Sayısı