Yaklaşım Logo

21.01.2013 – Esnek çalışma, kiralık işçi ve 15 bin özürlü personel için top Hazine’de

Esnek çalışma, kiralık işçi ve 15 bin özürlü personel için top Hazine’de

Akşam Gazetesi – 21.01.2013

Türkiye çalışma hayatına yön verecek stratejide sona doğru… Bakan Faruk Çelik, Ulusal İstihdam Stratejisi Belgesi’nin detaylarını açıkladı: ‘7 sektörde 40 ana hedef var. Yüzde 100 istihdamla en çok sağlık büyüyecek. Bir diğer iş kapısı ise bankacılık olacak. İnşaat sektörüne ‘yeterlilik’, tekstile ise bu yıl sıkı denetim geliyor. Esnek çalışma ve kiralık işçi için de son düzlüğe girildi.

Türkiye çalışma hayatına yön verecek stratejide sona doğru… Bakan Faruk Çelik, Ulusal İstihdam Stratejisi Belgesi’nin detaylarını açıkladı: ‘7 sektörde 40 ana hedef var. Yüzde 100 istihdamla en çok sağlık büyüyecek. Bir diğer iş kapısı ise bankacılık olacak. İnşaat sektörüne ‘yeterlilik’, tekstile ise bu yıl sıkı denetim geliyor. Esnek çalışma ve kiralık işçi için de son düzlüğe girildi’

Ulusal İstihdam Stratejisi Belgesi’nin 3 ay bekledikten sonra Kalkınma Bakanlığı’ndan Hazine Müsteşarlığı’na gönderildiğini açıklayan Bakan Çelik, belgenin devreye sokulacağını söyledi. Bakan Çelik’in anlattıklarına göre sözkonusu belgede 4 temel politika ile büyüme ve istihdam kapasitesi yüksek yedi sektöre ilişkin 40 hedef, 57 politika ve 205 tedbir ortaya konuldu. Kiralık işçi, esnek çalışma ve 15 bin özürlü memur açığı kontenjanının kapatılması da var. Ayrıca bakanlık, sektörler bazında da hedefleri bir an önce hayata geçirmeyi planlıyor. 7 sektörde çalışmalar yapılarak 2023’e kadar her yıl 10 bin bilişim uzmanı yetiştirilmesi, finans sektöründe istihdam artışı, inşaat sektöründe mesleki yeterlilik şartı ve sağlık sektöründeki istihdam sayısının 2023’e kadar iki katına çıkarılması da var.

– Uzun süredir üzerinde çalışılan ‘ulusal istihdam strateji belgesi’nde son durum nedir?

3 AY önce çalışmalarımızı tamamlayarak Kalkınma Bakanlığı’na göndermiştik. Kalkınma Bakanlığı da çalışmalarını tamamladı ve geçtiğimiz cuma günü Hazine’ye gönderdi. Türkiye’nin işsizlikle mücadelede ve istihdamını artırma da önemli bir çalışmadır.

YASAL ÇALIŞMA GELİYOR

– Bu belgeyle ne amaçlandı?

TEMEL amaç, yapısal sorunlara çözüm üretmek. 4 temel politikayla büyüme ve istihdam kapasitesi yüksek yedi sektöre ilişkin 40 hedef, 57 politika ve 205 tedbiri ortaya koyduk. 4 temel politika olarak şu konuları ön plana çıkardık; 

– EĞİTİM-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi: Her yıl 400 bin işsizin Aktif İşgücü Programları’ndan yararlandırılması, n 395 ulusal meslek standardının hazırlanması (şu anda 355 tane)

– İŞGÜCÜ piyasasında Güvence ve esnekliğin sağlanması: n KISMİ süreli çalışanların oranının AB standartları seviyesine çıkarılması n ESNEK çalışma şekillerini içerecek yasa çalışmalarının yapılması, özellikle özel istihdam büroları aracılığıyla ‘kiralık işçilik’ uygulamasının başlatılması.

ÖZÜRLÜ MEMUR ALIMI…

– ÖZEL Politika gerektiren grupların istihdamının artırılması: n Kadınların işgücüne katılma oranının %38’e çıkarılması ( şu anda 30,3) 

– GENÇ işsizlik oranının genel işsizlik oranına yaklaştırılması, n ÖZÜRLÜ memur açık kontenjanının kapatılması (15 bin kadro)

– İSTİHDAM n SOSYAL koruma ilişkisinin güçlendirilmesi: n Sosyal yardım alanlardan çalışabilir olanlara iş ve meslek danışmanlığı, 

– ÇALIŞABİLİR yoksulların iş sahibi yapılması.

TEKSTİLDE İŞİ SIKI TUTACAK

BAKAN Çelik, şu noktaların altını çizdi: ‘Tarımda çocuk işçiliği ortadan kaldırma amaçlı denetimlere öncelik vereceğiz. Ayrıca, mevsimlik işçinin çalışma ve yaşam standartlarının iyileştirilmesi için bu yıl içinde kanun tasarısı hazırlığı içinde olacağız. Tekstil ve hazır giyim sektörü maalesef kayıt dışılığın en çok olduğu alanlar. Bu nedenle özellikle bu yıl, bu sektöre yönelik iş ve sosyal sigorta teftişlerini hiç olmadığı kadar artıracağız. Ayrıca bu sektörde çalışan işçilerin % 50’sinin 2023’e kadar sertifika sahibi olması için de işverenleri zorlayacağız.’

KAÇAĞI BİTİRECEK

‘TURİZMDE kaçak yabancı çalışan bitirilecek’ diyen Bakan Çelik şunları söyledi:

‘Bu sektörde denetimleri hızlandıracağız. Mesleki belgesi olanları çalıştıran işletmelere teşvik kullandıracağız. Yasal düzenlemeleri bu yıl çıkarmayı düşünüyoruz. Bu sektörde 2023’e kadar istihdamı en az %75 arttırmak temel hedefimiz.’

18 bin sözleşmeliye müjde, 138 bin personel içinse Bakanlar Kurulu’na bilgi

BAKAN Çelik, belediyelerdeki 18 bin sözleşmeliye kadro müjdesi verdi. Bakan Çelik’in sözleşme müjdesi sadece 18 bin belediye çalışanını kapsıyor. 138 bin sözleşmeli için ise Bakanlar Kurulun’da bir bilgilendirme yapılacak. Bakan’a konuyla ilgili ‘Kendilerini 5393’lüler olarak tanımlayan 18 bin belediye sözleşmelisi haber bekliyor’ diye sorduk, şöyle yanıtladı: 

– ‘BU arkadaşlarımız için Sayın Başbakanımız talimat verdi. Biz de sadece belediye çalışanları ile ilgili değil, diğer tüm sözleşmeli çalışanları da kapsayacak şekilde Bakanlık olarak hazırlığımızı tamamladık. Bu konuda ilk Bakanlar Kurulu’nda sunum yaparak, bilgi vereceğim. Bakanlar Kurulu kararıyla sonuca ulaşılacağını ümit ediyorum.’

Bu yıl istihdam teşvikleri artıyor

– Ulusal İstihdam Stratejisi’nde sektöre bazında hedefler neler?

İLK sektör stratejilerini hazırladık. Bilişim, finans, inşaat, sağlık, tarım, tekstil ve turizm sektörü olmak üzere 7 sektörde çalışmalar yaptık. 2023’e kadar bilişimde her yıl 10 bin uzman yetiştireceğiz. İstihdam teşviklerini 2013’te artıracağız. Finansta da istihdamı artırmak için firmalarla anlaşarak istihdam arttırıcı uygulamalarına destek vereceğiz.

Hemşire istihdamı %50 artırılacak

İNŞAAT sektöründe mesleki yeterliliğe 2013 yılında ve daha sonraki yıllarda çok önem vereceğiz. Mesleki yeterlilik belgesi olanların istihdam edilmesine yönelik teşviklere hız kazandıracağız. Yine sağlık sektöründe çalışan sayısını 2023 yılında tam iki katına çıkaracak düzenlemelere başlayacağız. Özel sağlık kuruluşlarının daha da yaygın hale gelmesi ancak istihdamı da arttırmalarının önünü açacak her türlü kolaylığı göstereceğiz. Özellikle hemşire sayısının 2023’e kadar %150 artırılması temel hedefimiz.

4 SORU-4 CEVAP

Ödemediğiniz prim karşınıza çıkar

– Bağ-Kur’luyum. Günüm doldu. Ödemeyi durdurdum. Sağlıktan yararlanabilir miyim? 

SAĞLIK hakkından yararlanabilmeniz için muhakkak gelir testi yaptırmanız gerekir. Emekli olacağınız tarihe kadar gelir testi sonucu çıkacak rakamı ödeyerek sağlık hakkından yararlanabilirsiniz. Gelir testini yaptırmanız zorunlu. Aksi takdirde ödemediğiniz primler birikir ve bir gün karşınıza çıkar.

Fazla prim ödeyen yüksek maaş alır

– 1965 doğumluyum. 1985 girişliyim, yaşı bekliyorum, primlerimi yatırıyorum fazladan primlerin maaşa katkısı olacak mı? 

EĞER yatırdığınız primleri prime esas kazanç üst sınırına yani tavana yakın yatırıyorsanız emekli aylığı olumlu olarak etkilenir. Asgari ücret üzerinden yatırıyorsanız ve emekli olmanıza epey bir süre varsa aylığınız olumsuz olarak etkilenir.

Destek priminin faydası olmaz

– Emekli Sandığı’ndan emekli olduktan sonra Sosyal Güvenlik Destek Primi’ne bağlı çalıştım bu sürenin maaşıma katkısı olur mu? 

EMEKLİ aylığınızı kestirmeden çalıştığınız için ücretinizden sosyal güvenlik destek primi kesiliyordur. Destek primin emekliye faydası yok. İşten ayrıldığınızda da iade almanız söz konusu olmadığı gibi, size yararı olmaz.

Ne zaman emekli olurum?

– 28.10.1964 doğumluyum işe başlama tarihim 01.07.1987. SSK prim sayım 7900, buna göre ne zaman emekli olabilirim?

ERKEK olduğunuz için, 25 yıl sigortalılık / 50 yaş ve 5375 prim günü şartlarına tabisiniz. Bu durumda primleriniz tamamlanmış hatta 2525 gün fazlanız var. Sigortalılık süresi de tamamlanmış. Yaşı bekleyeceksiniz. 28.10.2014 tarihinde emekli olabileceksiniz.

Diğer Yazılar