Yaklaşım Logo

06.04.2012 – İade edilecek primlere 1 Ekim 2008 den öncesi için fark ödenmez sonrası için fark ödeniyor

İade edilecek primlere 1 Ekim 2008 den öncesi için fark ödenmez sonrası için fark ödeniyor

Posta Gazetesi – 06.04.2012

 

Soru: Eşim 19 Şubat 1968 doğumlu. İlk sigorta başlangıcı, 1 Ocak 1995 olup, 1240 gün prim ödemedi var. Şu an çalışmıyor. Hangi şartlarda, sigortadan ödenen primi emeklilikten vazgeçersek alabiliriz? Geçmiş yılların faizi işler mi? Yoksa yatırılan tutar kadar mı alabiliriz?

Yunus NADİ

Cevap:Çalıştığı işten ayrılan ve emekli olunacak yaşı doldurduğu halde, emekli olacak kadar prim ödemesi olmayanlar, talep etmeleri halinde, kendisinin ve işverenlerinin ödediği malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerini  “toptan ödeme” adı altında geri alabilirler. 

1 Ekim 2008 tarihine kadar ödenen primler için faiz veya başka bir ad altında fark ödenmez. Ancak, bu tarih itibariyle hesaplanan iade edilecek prim ile  bu tarihten itibaren ödenen primlere, 1 Ekim 2008’den talep tarihine kadar  geçen süre için güncelleme katsayısı oranında fark ödenir.(güncelle katsayısı: Her yılın Aralık ayına göre TÜİK’ çe açılanan Tüketici Fiyatları Genel Endeksindeki değişim oranının yüzde 100 ile, sabit fiyatlarla gayri safi yurtiçi hasıla gelişme hızının yüzde 30’nun toplamına (1) tam sayısının ilave edilmesi sonucunda bulundan değerdir)

Eşiniz, 58 yaşını dolduracağı 19 Şubat 2026 tarihinde kadar, toplam primini 5750 güne tamamlayamazsa, primlerinin iade edilmesini talep ederek, adına ödenen malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin işçi ve işveren hisselerini belirttiğimiz şartlarda geri alabilir. 58 yaşını doldurmadan prim iadesi mümkün değil.

 

Askerliğinizi borçlanırsanız 2013 borçlanmazsanız 2014 de emekli olabilirsiniz

Soru:29 Aralık 1963 doğumluyum.30 Ağustos 1982 de SSK ya başladım.91 gün çalıştıktan sonra işi bıraktım.1 Temmuz 1983 de askere gittim.1 Mart 1985 de teskere aldım. 13 Aralık 1988 de Emekli Sandığında memurluğa başladım. Halen çalışmaktayım. Ne zaman emekli olabilirim?

Mustafa AKINCI

Cevap: Askerlik sürenizi borçlanmanız halinde Emekli Sandığında emekli olmak için; 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 50 yaş şartlarına tabi olursunuz. Hizmet süreniz yeterli olduğundan, 50 yaşınızı dolduracağınız 29 Aralık 2013 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Askerlik sürenizi borçlanmazsanız,  51 yaşınızı dolduracağınız 29 Aralık 2014 tarihinde emekli olabilirsiniz.

 

Emekli aylığına prim borcu nedeniyle haciz konabilir

Soru: SGK işçi emeklisiyim. Eskiye dönük SSK prim borcum nedeniyle emekli aylığıma haciz kondu ve dörtte biri kesilmektedir. Herhangi bir taahhüdüm yokken kesilebilir mi?

Sadi OĞUR

Cevap: Emekli aylıkları, nafaka ve prim borçları dışındaki borçlar için emeklinin muvafakati olmadan haciz konamaz. Ancak, Sosyal Sigortalar prim borcu ve nafaka borcu nedeniyle konulan hacizlerde emeklinin izni gerekmiyor. Maalesef emekli aylığınızdan yapılan kesinti yasaya uygun.

 

Prime esas kazancın alt sınırdan prim ödüyorsanız çalışmamanız daha iyi

Soru: 13 Ağustos 1969 doğumlu, 1 Ağustos 1989 SSK başlangıçlı bir bayanım. Bugün itibari ile prim günüm 8142 gün olmuş. Ne zaman emekli olabilirim? Yaş için bekleyeceğim dönemde işten ayrılıp, prim ödemesi yapmazsam emekli maaşımda düşüş olur mu? Çalışmaya devam etmek mi, etmemek mi lehime olur?

BAHAR

Cevap: Emekli olmak için;  20 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 46 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de, 46 yaşınızı dolduracağınız 13 Ağustos 2015 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Prime esas kazancınız, yani üstünden prim ödenen kazanç tutarı önemli. Şayet, prime esas kazancın tavan tutarı üstünden(bugün için 5.762.25 TL’dir) veya tavana yakın bir kazanç tutarı üstünden prim ödüyorsanız, emekli olacağınız tarihe kadar prim ödemenizi devam ettirmenizde yarar var. Çünkü emekli aylığınızın tutarı artar. Ancak, prime esas kazancın alt sınırı(bugün için 886.50 TL’dir)  üstünden prim ödüyorsanız, emekli olacağınız tarihe kadar çalışmamanız daha iyi. Çünkü çalıştıkça emekli aylığınızda az da olsa düşme olur.

 

Emekli aylığını kestirmeden destek primi ödeyerek çalışmasına devam edebilir

Soru: 9 Nisan 1990 SSK girişliyim. 24 Nisan 1970 doğumluyum. Yaştan emekliliğimi istemem daha sonra SSK’lı çalışmama engel midir? Böyle bir yasak var mıdır?

Hatice TUNÇ

Cevap: Emekli olanlar, emekli aylığını kestirmeden sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmalarına devam edebilirler. Emekli olduğunuz da destek primi ödeyerek çalışmanıza devam edebilirsiniz. Ancak, bugün için yaş haddinden emekli olmanız mümkün değil. Yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz.  Toplam 3600 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız 24 Nisan 2028 tarihinde emekli olabilirsiniz. Dolayısıyla, bugünden yaş haddinden emekli olup, çalışmanız gibi durumunuz söz konusu olamaz. 

 

Bırakın konut kredisini Emekli Sandığı eskisi gibi iki maaş tutarında borçta vermiyor

Soru: 20 yıllık kamu çalışanıyım. Emekli Sandığına bağlıyım. Emekli Sandığından konut kredisi alabilir miyim?

Ali KOÇ

Cevap: Bırakın konut kredisini emekli sandığından borç parada alamazsınız. Çünkü, Emekli Sandığı, iştirakçilerinden talep edenlere iki maaş tutarında borç veriyordu. Maalesef borç verme uygulamasına da son verdi.  Emekli Sandığı konut kredisi vermez. Emekli Sandığından konut kredisi kullanamazsınız. Hemen hemen bankaların tamamı konut kredisi veriyor.  Aranan şartları sağlamanız halinde, bankalardan konut kredisini kullanabilirsiniz.

 

 

Diğer Yazılar
Görüntülenme Sayısı
176
Şimdi Abone-Ol
aralik-header-end

ABONE OL

Podcst Dinle
En Çok Okunanlar