Yaklaşım Logo

05.07.2016 – Bayramda çalışan ne kadar zamlı ücret alacak?

Bayramda çalışan ne kadar zamlı ücret alacak?

Kalfa Reklam


Ramazan Bayramı’nda çalışan işçilere bayram günleri için ilave bir yevmiye maaş ödenmesi gerekiyor. Bu zamlı ödeme 3 günlük Ramazan Bayramı süresiyle arife günü öğle den sonraları yapılacak çalışmaları kapsıyor.  

Örnek: Günlük150 TL ücretle çalışan işçi Ahmet Bey bayramda bir gün çalışmışsa 150 TL (çalışmadan alacağı ücret)+150 TL olmak üzere 300 TL ücret alması gerekiyor. Ahmet Bey bayramda 3 gün çalışmışsa çalışmadan alacağı ücrete ilave olarak 450 TL ücret alması gerekiyor. 

İdari tatile zamlı ücret yok 

Başbakanlık genelgesi ile 4 Temmuz Pazartesi öğleden önce ile 8 Temmuz Cuma günü kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar için idari tatil ilan edildi. İdari tatil ilan edilen 4 Temmuz Pazartesi öğleden önce ile 8 Temmuz Cuma günü için zamlı ücret ödenmiyor. 

Bayramlarda çalışana ücret yerine izin verilir mi? 

Bazı işyerlerinde çalışan işçilere daha sonraki bir tarihte  3 gün izin kullandırılıyor. İşverenin ücret yerine kullandıracağı izin mevzuata uygun değil. Ramazan bayramında çalışana ücretinin zamlı olarak ödenmesi gerekiyor. İşveren zamlı ücreti ödedikten sonra isterse çalışana ayrıca ücretli izin verebilir.  

Bayramda çalışana fazla mesai var mı?  

Ramazan bayramı çalışması ile birlikte haftalık çalışma süresi 45 saati geçerse işçiye fazla çalışma ücreti ödenmesi gerekiyor. Haftalık 45 saati geçmeyen durumlarda fazla çalışma ücreti ödenmez. 

Çalışmayanların ücreti ödenecek mi? 

Ramazan bayramında çalışmayanların ücreti bir iş karşılığı olmaksızın ödenir. Bu durumda olanlara zamlı bir ücret ödemesi yapılmaz. 

Bayramda çalışan gazeteciye fazla çalışma  ücreti var 

Gazeteciler ramazan bayramında çalışırlarsa gazetecilere normal ücretlerine ilave olarak yarım ücret daha ödenmesi gerekiyor. Gazeteciler, işçilere göre bayram çalışmasında dezavantajlı durumda. Bunu da bir örnekle açıklayalım. 

Örnek: Gazeteci Hasan Bey, asgari ücret(1.647 lira)  üzerinden ücret alıyorsa ramazan bayramında  2 gün çalıştığı takdirde aylık ücreti ne kadar olacak? 

Hasan Bey’e bir günlük çalışmasının %50’si verilecek. Buna göre günlük ücreti 54,9 lira olan Hasan Bey iki bayramdaki çalışmasının karşılığı olarak ilave 54,9 lira daha ücrete hak kazanacak ve Temmuz ayı ücreti 1701,9 lira olacak. 

Not: Bütün okuyucularımın bayramı kutlu olsun. 

 

Güneş Gazetesi – 05.07.2016

Diğer Yazılar