Yaklaşım Logo

Sosyal Medya Hesaplarının Tasarımı ve Reklamcılık Faaliyetlerine İlişkin Hizmetlerde KDV Tevkifatı

Yazar: Hasan Basri CAN*

Yaklaşım / Mayıs 2022 / Sayı: 353

 

I- GİRİŞ

Gerçek ve tüzel kişiler için sosyal medyaya zaman ayırabilmek ayrı bir iş yükü gerektirmektedir. Bu anlamda sosyal medya hesaplarının tasarlanması ve burada sergilenen ürünlerin reklamları için fotoğraf ve video çekimi yapılması, alanında uzman firmalarca profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Özellikle ürün tanıtımı için sosyal medya hesapları olmazsa olmazlar arasında yer alırken, bu hesapları şirket bünyesinde profesyonel olarak yönetecek kişilerden ya da bu yönetimi yapacak sosyal medya ajanslarından yararlanmak, algı yaratan anahtar kelimeler seçmek, kaliteli bir hesap tasarımı yapmak önem teşkil etmektedir.

Sosyal medya ajanslarınca veya bu alanda faaliyet gösteren diğer firmalarca, müşterilerin sosyal medya hesaplarında tanıtım ve pazarlamasını yaptıkları ürünlere yönelik gerçekleştirilen fotoğraf ve video çekimi hizmetleri ile yine müşterilerin sosyal medya hesaplarına ait sayfa tasarımının hazırlanması, paylaşım yapılması ve takip edilmesi faaliyetlerine ilişkin faturalarda KDV tevkifatı uygulaması, çalışmamız kapsamında incelenecektir.

II- SOSYAL MEDYA HESAPLARININ YÖNETİMİ

Sosyal medya hızla gelişimini sürdürmektedir ve kendine yeni özellikler katarak çok hızlı yayılmaktadır. Birçok platform aracılığıyla insanlar, dünya çapında iletişim ve etkileşim halindedir. Sosyal medya, kullanıcılarına herhangi bir sınırlama koymadığı herkesin söz hakkı olduğu bir platform olduğundan doğru kullanıldığında güçlü ve etkili bir konuma sahiptir. 

Sosyal medya, kullanıcısının kendi ürettiği içeriği yayınladığı ve paylaştığı çevrimiçi bir ağdır. Sosyal medya birçok kişi ve kurum tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Bu sayede hızlı erişim kolaylaşmakta, kullanıcılar içerikleri, makaleleri, haberleri, düşünceleri, günlük yaşanan olayları, fotoğrafları sosyal medya aracılığı ile görebilmekte görüşlerini yine bu sosyal ağ ile yansıtabilmektedir. Sosyal medya platformlarının genel mantığı paylaşmaktır, böylece insanlar kolayca görüşlerini, fikirlerini, fotoğraflarını, videolarını veya nerede olduklarını İnternet ortamından paylaşabilirler. Ayrıca kişiler yine bu mecralarda işletme reklamlarını, çeşitli haberleri veya görüşlerini belirttikleri yorumlar yapabilirler. Günümüzde çok büyük bir güç haline gelen sosyal mecralar, insanlar hızlı bir şekilde olaylardan haberdar olarak tepkilerini veya beğenilerini sunabildikleri gibi, yardım kampanyaları düzenleyerek sosyal sorumluluk projeleri yürütebilmektedir.

Sosyal medya hesapları, sosyalleşmenin yanı sıra önemli reklam ve tanıtım araçlarından biridir. Sosyal medyanın bu ve benzeri amaçlarla kullanılması ilgili hesabın profesyonel bir şekilde yönetilmesinin gerektirir. Profesyonel Sosyal medya hesap yönetimi, markanın temellerini atmak, satışları artırmak, web sitelerin trafiğini artırmak, potansiyel müşterilere ulaşmak için sosyal medya platformlarının yönetilmesidir. Sosyal medya yönetim hizmeti hesaplarda özgün içerik yayınlamayı, takipçilerle ilgilenmeyi ve onlarla etkileşim kurmayı, sonuçları analiz etmeyi ve sosyal medya reklamları yayınlamayı gerektirir.

Sosyal medya araçlarının yönetilmesi işi sadece mesajlara cevap vermek ve paylaşım yapmak değildir. Profilin tasarlanması, belirli bir anlayış oturtarak paylaşımların gerçekleştirilmesi ve çeşitli pazarlama tekniklerini kullanarak hedef kitle ile iletişime geçilmesi sosyal medya yönetimini tanımlamakta kullanılabilir. Aslında bu süreç düzenli bir şekilde yürütülmesi gereken ve süreklilik yakalandığında başarının geldiği bir durumdur. Ancak düzensiz aralıklarla yapılan paylaşımlar ve etkileşimin arttırılamaması sosyal medyada başarısızlığın ortaya çıkmasına neden olur. Sosyal medya yönetimi sırasında kullanılan dile de dikkat edilmelidir. Bazı özel durumlarda kurumların ürün veya hizmetlerinden bahsetmeyi bırakarak, toplumsal meseleler gibi konulara değinilmesi gerekir. Örneğin bir afet, facia, özel bir gün ya da ulusal yas günleri gibi önemli günleri dikkate alarak hesabın duyarlı bir dille yönetilmesi fayda sağlayacaktır.<...

Diğer Yazılar
Görüntülenme Sayısı
838