29.12.2015 – İŞKUR’dan gelen SMS’lere dikkat

İŞKUR’dan gelen SMS’lere dikkat


İŞKUR teknolojiyi en iyi ve kapsamlı şekilde kullanan kamu kurumları arasında. İşsizlerle irtibat kurulması, kendilerine uygun işlerin bir an önce haber verilmesi gibi noktalarda İŞKUR teknolojinin bütün nimetlerinden faydalanıyor. Diğer yandan, internet üzerinden İŞKUR’un verdiği neredeyse bütün hizmetlere ulaşmak da mümkün. İşsizler İŞKUR’a kayıtlı işverenlerin aradıkları kişilerin nitelikleri, beceri geliştirme ve mesleki eğitimlerle ilgili bilgileri, işbaşı eğitim programlarını kuruma gitmeden öğrenebiliyor.

İşsiz kalan kişiler, işten ayrılma nedenleri işsizlik sigortasından yararlanmaya imkan veriyor ve prim ödeme gün sayısı şartlarını da sağlıyorlarsa işsizlik sigortasından maaş alabiliyorlar. İşsiz kalan kişinin işsiz kalmadan önceki son 3 yıl içerisinde son 120 günü kesintisiz olmak üzere en az 600 gün prim ödemiş olması gerekiyor. Bu koşullar bir arada sağlanmış ise işsize 6 ay işsizlik maaşı bağlanabiliyor. Son üç yılın 900 gününde prim ödenmişse 8 ay,  tamamında prim ödenmişse 10 ay maaş bağlanması mümkün. Bu maaşın verilme amacı, işsiz kalınan dönemde gelir kaybının telafi edilmesi. Diğer yandan, İŞKUR işsize maaş bağlamakla yetinmiyor. Onu bir an önce tekrar işgücü piyasasına kazandırmak, yani işsize yeniden iş bulmak için çalışmalar yürütüyor.

 

İşsiz danışmanı var

İŞKUR’a kayıtlı her işsizin bir danışmanı var. İş ve meslek danışmanı olarak ifade edilen bu kişiler, işsizlerin özelliklerini sisteme aktarıyor ve sistemdeki uygun işlerle eşleştirmeye çalışıyorlar. İŞKUR’a kayıtlı işverenlerin temin etmek istedikleri elemanların özellikleri ile işsizin özellikleri uyumlu ise bu durumda işsize iş ve meslek danışmanı tarafından iş önerilmesi söz konusu oluyor. İşverenin talep ettiği özelliklerin yanında işsizin ikamet ettiği yer de iş önerilirken dikkate alınıyor.

 

İş teklifi

İŞKUR kendisine kayıtlı işsizlere SMS’le sürekli bilgilendirmelerde bulunuyor. Bu bilgilendirmeler içerisinde işsize uygun olabilecek nitelikteki beceri geliştirme kurslarının ve mesleki eğitimlerin tarih ve saatleri, yine işsize uygun olabilecek işler ile ilgili mülakat tarih ve saatleri olabiliyor.

 

Haklı nedenler…

İŞKUR işsizlere kendi kriterlerine uygun işler önermek durumunda. Örneğin, son olarak mimar olarak çalışmış bir kişiye temizlik görevlisi işi önerilmiyor. Bununla birlikte, ikamet edilen yer ile iş arasında makul bir uzaklığın bulunması da gerekiyor. Yeşilköy’deki bir işsize Pendik’teki bir iş teklif edilmiyor. Aynı şekilde, ücret seviyesinin de son iş ile benzer olması şart.

 

İşverene teşvik

İşsizlik maaşı alan kişilerle işverenlerin eşleştirilmesi halinde işverenlere teşvik uygulanıyor. İşsizlik sigortasından maaş alan bir kişiyi işe alan işveren, kişinin işsizlik sigortasından maaş alma hakkının olduğu süre boyunca yüzde 37,5 yerine yalnızca yüzde 4 prim ödüyor. Yani, her ay 426,6 TL prim avantajı söz konusu oluyor.

Bu teşvikten işverenlerin yararlanabilmesi için işsizin muvafakat vermesi gerekiyor. Teşvik uygulanan süre işsizin, kalan işsizlik maaşı alma süresi olduğu ve bu süre işsizin işsizlik maaşı alma hakkından düşüldüğü için bu muvafakatin alınması ve işsizin bu yönde bilgilendirilmesi şart. İşsizlik maaşı alan kişi bu işinden ayrıldığında işsizlik sigortasından maaş almaya devam edemeyebiliyor.

Milliyet Gazetesi – 29.12.2015

Diğer Yazılar
Görüntülenme Sayısı