Yaklaşım Logo

19.08.2014 – Doğum borçlanmasıyla dört yıl erken emekli olmanız mümkün

Doğum borçlanmasıyla dört yıl erken emekli olmanız mümkün


23 Ocak 1970 doğumluyum. SSK başlangıcım 11 Nisan 1989. Toplam SSK’lı olarak 916 gün prim ödemem mevcut. 24 Ekim 2000 tarihinde Devlet memuru olarak göreve başladım, halen görev yapmaktayım. 1991 ve 1996 yıllarında iki doğumum mevcut. 2007 yılında da ayrıca bir doğum yaptım.

1. Hizmet birleştirmemi yapmadım. Hizmet birleştirmesi yaptığımda kaç yaşında; 1991 ve 1996 yıllarında yapmış olduğum doğumları da borçlandığımda ne zaman emeklilik hakkı kazanacağım?

2. Doğum borçlanması yapmadan hizmet birleştirmesi yaptığımda doğum borçlanması hakkını kaybeder miyim?

3. Torba Yasa çıktığında iki çocuk için yine asgari ücret oranlarına göre mi yoksa Emekli Sandığı hükümlerine göre mi borçlanacağım? Sultan Ayvaz

1- Şu anda hizmet birleştirmesi yapmasanız da emekli olurken hizmetleriniz birleştirilir ve 20 yıl fiili hizmet süresiyle, 54 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olursunuz. 315 gün doğum borçlanması yaptığınızda, emeklilik yaşınız 53’e iner. Bunun üzerine borçlanacağınız her 360 gün, emeklilik yaşınızı bir yaş indirir. Örneğin iki çocuk için 1395 gün borçlandığınızda, emeklilik yaşınız 50 olur ve 50 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olmaya hak kazanırsınız.

2- Doğum borçlanması yapmadan hizmet birleştirmesi yaptığınızda doğum borçlanması hakkınızı kaybetmezsiniz.

3- Torba Yasa ile aksine bir düzenleme yapılmazsa, borçlanma primleriniz Emekli Sandığı hükümlerine göre, borçlanma tarihindeki derece ve kademeniz üzerinden hesaplanır.   

 

SSK emeklisi babamdan maaş alabilir miyim?

Emekli Sandığından emekliyim. 2008 yılında eşimden ayrıldım. Babam ise SSK emeklisiydi, vefat etti. Babamın maaşı bana bağlanabilir mi? Bağlanmaz ise gerekçesini açıklayabilir misiniz? Necla Bekaroğlu

Vefat eden SSK emeklisinin kız çocuğuna yetim aylığı bağlanabilmesi için evli olmaması, evli olmakla birlikte sonradan boşanmış veya dul kalmasının yanı sıra, sosyal sigortaya veya emekli sandıklarına tabi bir işte çalışmaması, buralardan gelir veya aylık almıyor olması gerekiyor. Emekli Sandığından emekli aylığı aldığınızdan, SSK emeklisi babanızdan yetim aylığı bağlanmaz.

 

Hem Türkiye’den hem İngiltere’den emekli aylığı alabilir miyim?

38 yıl İngiltere’de kaldıktan sonra kesin dönüş yaptım. Geçmişte SSK girişim olduğu için 3600 iş günü üzerinden borçlanıp, ödeme yaparak Türkiye’de emekli oldum. İngiltere’den de emekli olup, iki emekli maaşı alabilir miyim? Oradaki çalışma günlerimi doldurdum, sadece yaş haddini bekliyorum. Baki Özdeğirmen

Yaşınızı doldurup, İngiltere sosyal güvenlik sisteminden emekli olduğunuzda da Türkiye Sosyal Güvenlik Kurumundan bağlanan emekli aylığınızı almaya devam edersiniz. Yani her iki aylığı da alabilirsiniz.

Sözcü Gazetesi – 19.08.2014

Diğer Yazılar
Görüntülenme Sayısı
955