16.01.2018 – 7.500 lira için son 11 gün

7.500 lira için son 11 gün


30 yıldan fazla hizmeti olan emekli memurların mağduriyetini önlemek için   6770 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun çıkarıldı. Söz konusu kanuna göre  30 yıldan fazla çalışmaları olan emekli memurların 30 yıldan fazla çalışmaları dikkate alınarak bu durumdaki eski memurlara ikramiye farkları ödenecek.   

 

İkramiye farkının hesaplanması   

İkramiye farkının ne kadar olacağı memurun ne zaman emekli olduğuna, derece ve kademesine, makam veya görev tazminatı olup olmadığına bağlı olarak ve 

emekli ikramiyesi ödenmesine ilişkin hükümler dikkate alınarak kendilerine veya hak sahiplerine ikramiyeler ödenecek. Emeklilerin yıllık ikramiye bedelleri her tam yıl için 50 liradan az olamıyor. Toplam ikramiye tutarı hiçbir şekilde 100  liranın altında olmayacak.   

 

Farkın ödenmesi   

İkramiye farkının 7.500 liraya kadar olan kısmı müracaat tarihinden itibaren 3 ay içerisinde ödenecek. Varsa kalan kısmı ise ilk ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak kanuni faiziyle birlikte takip eden yılın aynı ayı içerisinde ödenecek. Yıllık en fazla ikramiye miktarı yaklaşık 3.400 lira civarında olacak.   

 

Son başvuru tarihi  27 Ocak 2018   

6770 sayılı Kanuna göre, hak sahiplerinin kanunun yürürlüğe girdiği 27 Ocak 2017 tarihinden itibaren bir yıl içerisinde başvuru yapmaları gerekiyor. Bugüne kadar başvuru yapmamış olanlar 27 Ocak 2018 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmeleri gerekiyor. Bu tarihten sonra müracaat edenler ikramiye farkı haklarını kaybetmiş olacaklar.   

 

Dul ve yetimler de başvurabilecek 

30 yıldan fazla  hizmeti olan memur emeklisi  vefat etmişse,  hak sahibi olan dul ve yetim maaşı alanlar  da  başvuru yaparak ikramiye farklarını alabilecekler. Daha önce ikramiye farkı için başvuru yapmış olanların tekrar başvuru yapmalarına gerek yok

 


Güneş Gazetesi – 16.01.2018

Diğer Yazılar
Görüntülenme Sayısı