08.10.2014 – Belediyelerde ev kadınlarına işkenceye devam

Belediyelerde ev kadınlarına işkenceye devam


“HANGİ işkence?” diye merak edenler için açıklayalım; emlak vergisi işkencesi!

Kuşkusuz tamamı değil ama belediyelerin önemli bir kısmı, emlak vergisi işkencesi yapıyor.
Başlıkta “Ev kadınlarına” dedik ama, aynı işkence emeklilere, işsizlere ve engellilere de uygulanıyor.

 

ÖZELGE TANIMAYAN BELEDİYE

200 m2’nin altında bir konutu olan okurlarımızdan Nil Karagöz, hiç bir geliri olmadığını ve ev hanımı olduğunu belirterek, bilmeden ödediği geçmiş yıllara ait emlak vergilerinin iadesini talep etmiş. İadenin gerekçesi olarak, bu köşede daha önce yayınladığımız, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “Geriye dönük iade yapılabileceğine dair” 14.05.2014 tarih ve 53210 sayılı özelgesini göstermiş.
Bakırköy Belediyesi de Gelir İdaresi özelgesini hiçe sayarak talebi reddetmiş!
DOĞRUSU: Belediye, özelgeye uymak zorunda. Çünkü özelgeler bağlayıcı nitelikte.

 

TEBLİĞ TANIMAYAN BELEDİYE

Okurlarımızdan Cemile Uslu, “ev hanımı olması nedeniyle, sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanmak için” dilekçe vermiş.
Belediyedeki yetkili de “SSK, Bağ-Kur ve TC Emekli Sandığı ile vergi dairesinde kaydınızın olmadığına dair yazılar getirin” demiş.
Okurlarımızdan Hikmet İnam, ev hanımı olduğunu belirterek, sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanmak istemiş. Kendisine “Başka geliriniz ve gayrimenkulünüz var mı onu araştıracağız” denilmiş.
DOĞRUSU: Maliye Bakanlığı’nın, 12.05.2005 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 44 Seri No.lu Emlak Vergisi Genel Tebliği var. O Tebliğ’de “Vatandaştan SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nda aktif sigortalı olmadıklarına, vergi dairesinde gelir vergisi mükellefi olmadığına veya başka geliri olmadığına dair yazı istemeyin. Bunların olmadığına dair taahhüt belgesi vermeleri yeterli” deniliyor. Ardından da aksi tespit edilirse verginin, cezalı olarak ve gecikme faizi ile birlikte alınacağı belirtiliyor. Belediyeler, tebliğe uymak zorunda. Çünkü o tebliğler, vergi müfettişlerini dahi bağlıyor.

 

YASA TANIMAYAN BELEDİYE

Okurlarımızdan Sener Mercan, “Ev hanımı olması nedeniyle, evi için sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanmak” istiyor. Bahçelievler Belediyesi de “Fakirlik belgesi getirmesini” istiyor.
DOĞRUSU: Emlak Vergisi Yasası’nın, sıfır oranlı vergi ile ilgili 8’inci maddesinde, fakirlik belgesi isteneceğine dair bir hüküm yok. Kaldı ki evi olan birisi zaten fakir olmaz.
Olay yukarıdaki üç örnekle sınırlı değil. Daha neler var neler.
Bazı belediyeler, evini kiraya verip kendisi kirada oturanları, 
Bazı belediyeler de evinin dışında, gelir getirmeyen bir arsası olanları,
sıfır oranlı emlak vergisinden yararlandırmıyor. Oysa, Maliye Bakanlığı 38 No.lu Emlak Vergisi Genel Tebliği’nde, bunların yararlanacağını net olarak açıklıyor!

 

MİLYONLARCA KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

Emlak vergisi, toplam sayısı milyonlarla ifade edilen emekli, işsiz, ev hanımı ve engellileri yakından ilgilendiriyor.
Belediyeler, milyonları ilgilendiren böylesine önemli konuda, elemanlarının ciddi bir eğitim almasını, sağlamalı ve vatandaşa yönelik emlak vergisi işkencesini önlemeli.





Hürriyet Gazetesi – 08.10.2014