16 Eylül 2019 Pazartesi

Hakkınız zamanaşımına uğramış

Yazarın Tüm Yazıları


Soru: Yasanın çıktığı tarih 8 Eylül 1999, sigortalı işe giriş tarihim 1 Ekim 1999. Bu yasadan 22 günle kaybediyorum. Daha önce çalıştığımı ispatlarsam. Yasadan yararlanabilir miyim? 

Türker GÜRALP

Cevap: 8 Eylül 1999’dan önce SGK’ya bildirilmeyen çalışma süreniz varsa, işten ayrılma tarihinden itibaren 5 yıllık zamanaşımı süresi içinde “hizmet tespit davası” açmanız gerekiyordu. Hizmet tespit davası açma hakkınız zamanaşımına uğradığından 8 Eylül 1999’dan önceki çalışma süreniz için dava açamazsınız. Bu çalışmanızı ispatlasanız bile, işe yaramayacağı anlamına geliyor.   

 

Başlangıç sayılmasa da, stajda alınan sigorta sicil numarası emekli olan kadar kullanılıyor

Soru: 15 Ocak 1974 doğumluyum. 2 Ekim 1989’da başlayan meslek lisesi staj sigorta başlangıcımla 5900 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olurum? 

Cemal ARSLAN

Cevap: Staj sigortasında kişileri emekli eden sigorta kollarına(malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına) prim ödenmediğinden emeklilik açısından sigorta başlangıcı sayılmıyor. Ancak bu dönemde alınan sigorta sicil numarası emekli olana kadar kullanılıyor. Bu da sizde olduğu gibi sigortalıda sigortam başladı yanılgısına yol açıyor. Emeklilik şartlarını sigorta başlangıç tarihi belirlediğinden, emekli olacağınız tarihi hesaplayabilmemiz için, sigorta başlangıç tarihinizi bildirmeniz gerekiyor.  Çok az da olsa bazen işyeri staj sigortasında emeklilik primi de ödeyebiliyor. Şayet staj sigortanızda, kişileri emekli eden ve uzun vadeli sigorta kolları olarak adlandırılan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına adınıza prim ödenmişse, priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de, 51 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. 

  

Askerliğinizin 370 günü borçlanmalısınız

Soru: 15 Temmuz 1975 doğumluyum. 1 Haziran 1998 SSK girişimle 6050 gün prim ödemem var. 1995’de askere gittim. Askerlik borçlanması yapsam, SSK girişim öne çekilebilir mi ve ne zaman emekli olabilirim?

AYYILDIZLAR

Cevap: Askerlik sürenizin 370 gününü borçlanmanız halinde, emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabi olursunuz. Priminiz yeterli olduğundan, borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de, 56 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

 

Annenizin cenaze yardım ödeneği alma hakkı vardı

Soru: SSK emeklisiyim. Bağ-Kur emeklisi olup vefat eden babamın maaşı anneme bağlanmıştı, annemde vefat etti. Bekârım. Ablam emekli olup eşinden ayrıldı. Bizlere maaş bağlanır mı? Cenaze masrafları ne kadar ödeniyor, nasıl alabiliriz?

Fatma ERİŞ

Cevap: Bağ-Kur emekli kız çocuğuna anne veya babasından dolayı yetim aylığı bağlamaz. Sizde, ablanızda emekli olduğunuzdan, Bağ-Kurlu olan babanızdan dolayı maalesef yetim aylığı bağlatamazsınız. Annenizin vefatından dolayı cenaze yardım ödeneği alamazsınız. Babanızın vefat tarihinden itibaren, beş yıllık zamanaşımı süresi için de annenizin cenaze yardım ödeneği alma hakkı vardı.  

 

Emekli Sandığı ana ve babadan dolayı çift aylık ödemez

Soru: Babadan dolayı Emekli Sandığından maaş alıyorum. Annemde emekli sandığından emekliydi. Onun maaşını da alabilme imkânım var mı?  Yeni uygulamalara göre bu mümkün olabilir mi?

Ece KAPANALAN

Cevap: Emekli Sandığı'nda, hem anneden, hem de babadan dolayı iki ayrı maaş ödenmiyor. Bu nedenle hem baba, hem de annenizden dolayı çift aylık alamazsınız. Sadece yüksek olanı tercih ederek birini alabilirsiniz. Yeni uygulamalarda bu konuyu içeren bir düzenleme bulunmuyor.

 

Prim borcu nedeniyle sigortalılığınız durdurulmuş olabilir

Soru: 63 yaşındayım. 1989-1990 yıllarında Bağ-Kurum vardı. Şimdi emekli olmaya çalışıyorum ama olamıyor. Terk edilmiş sigortalı diye bir uyarı geliyor. Ve herhangi bir borç ceza görünmüyor. Emekli olmak için ne yapmalıyım? 

Ayhan YILDIZ

Cevap: Muhtemelen prim borcunuzdan dolayı sigortalılık süreniz durdurulmuş ve prim borcunuz silinmiştir. Silinen prim borcunuzu bugünkü değeri üstünden ödeyerek durdurulan sigortalılık sürenizi tekrar kazanabilirsiniz.  Ancak sorunun ne olduğunu bulunduğunuz yerdeki SGK il veya Merkez müdürlüğünden öğrenip ona göre işlem yapabilirsiniz.


Posta Gazetesi - 15.09.2019

Ekrem SARISU
  • Mevzuatta Son Çıkanlar