26 Ağustos 2019 Pazartesi

Birden fazla bayram ikramiyesi ödenmiyor

Yazarın Tüm Yazıları


Soru: Babam SSK’dan, annemde Bağ-Kurdan emekli. Annem Şubat ayında vefat etti. Babam sosyal güvenlik kurumuna başvurarak annemin maaşını da almaya başladı. Ancak annemin bayram ikramiyesi babama ödenmedi. Eşin kendi aylık alıyorsa eşinden dolayı bayram ikramiyesi ödemesi yapılamayacağı söylendi. Bu bilgi doğrumu? Yoksa babam annemin bayram ikramiyesini alabilir mi?

Metin OKUMUŞOĞLU

Cevap: Maalesef verilen bilgi doğru. Çünkü Bayram ikramiyesine ilişkin 5510 sayılı Kanunun Ek 18 nci maddesi: “….birden fazla dosyadan gelir ve aylık alanlara en fazla ödemeye imkan veren bir dosya üzerinden ödeme yapılır….” hükmünü içermektedir.  Bu hükme göre; babanızın kendi emekli aylığı, annenizden dolayı aldığı aylıktan fazla olduğundan, kendi aylığından dolayı bayram ikramiyesi alır. Annenizden aldığı aylıktan dolayı bayram ikramiyesi alamaz.

 

65 yaş aylığı için muhtaç olmak gerekiyor

Soru: Babam 35 sene önce Almanya’dan izne geldi ve izindeyken Türkiye’de vefat etti. Ölümü üzerine Anneme maaş bağlandı. Almanya’da emekli olmamıştı. Annem 300 euro maaş alıyor. Bu da geçimine yetmiyor. Ayrıca 65 yaş üstü yardımı alabiliyor mu? Bir yol göstermenizi istiyoruz.

Hakkı KALAYCI

Cevap: 65 yaş aylığı bağlanması için aranan şartlardan biride muhtaç olma şartıdır. Yasa muhtaçlık sınırını asgari ücretin net tutarının 1/3’ü olarak tanımlıyor. Bu nedenle asgari ücretin net tutarının 1/3’ünün(bugün için 673.33 TL’dir) üstünde aylık geliri olanlar muhtaç olarak kabul edilmiyor. Anneniz; muhtaçlık sınırı olan 673.33 TL’den fazla aylık geliri olduğundan 65 yaş aylığı alamaz.

 

Malulen emekli olabilirsiniz

Soru: SSK başlangıç tarihim 2004 olup 3450 gün prim ödemem var. 2006’dan beri Bipolar bozukluk hastasıyım. Hastanede tedavi görüyorum. Tedavimi ürüten Dr. Prof malulen emekliliğe başvurmam gerektiğini söyledi. 1800 gün prim ve 10 yıllık çalışma şartıyla şuan malulen emeklilik hakkım mevcut mu?

Serkan DEMİROGLU/KARABÜK

Cevap: Hastalığınız ilk defa sigortalı olduğunuz tarihte yoksa ve hastalığınız en az yüzde 60 oranında işgücü kaybına yol açmışsa, raporunuz ve tıbbı eklerini inceleyecek olan SGK Sağlık Kurulu da malul olduğunuza karar verirse, malulen emekli olabilirsiniz.( 10 yıl sigortalılık süresi,1800 gün prim ödeme ve yüzde oranında işgücü kaybı şartlarıyla)  

 

Tutuklanan kıdem tazminatı alabilir mi?

Soru: 2014–2016 arası 28 aylık bir çalışmam oldu.(hayvan barınağında) 2012 tarihinde bir olaydan dolayı ceza almıştım. Cezam onaylanınca cezaevine girdim. 2 yıl sonra çıktım. Aslında işimi bile isteye terk etmedim. Askerlik görevi için ayrılan tazminat alabiliyor. Benim tazminat hakkım var mı? Alabilir miyim?

Timur DEMİRTAŞ

Cevap: İhbar önel süresinden fazla tutukluluk ve hükümlülük süresi olan sigortalıyı işveren isterse kıdem tazminatını ödeyerek işten çıkartabilir. 28 ay hizmetiniz karşılığı 6 haftalık ihbar önel süreniz var. Cezanız 6 haftadan fazla olduğundan işveren işten çıkartmış. Bu yasal  bir durum.  Ancak işveren kıdem tazminatınızı da ödemesi gerekirdi.  Kıdem tazminatında zamanaşımı süresi işten çıkartıldığınız tarihte 10’yıldı. Hakkınız zamanaşımına uğramadığından kıdem tazminatınız işverenden talep edebilirsiniz. 

 

Askerliğinizin 6 ayını borçlanıp 57 yaşı dolduracaksınız

Soru: 9 Mart 1973 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 14 Mayıs 1999 olup 6250 gün prim ödemem var. Askerliğimi sigortam başlamadan önce yaptım. Buna göre kaç yaşında emekli olabilirim?

Harun ÇALIŞ

Cevap: Askerlik sürenizin 6 ayını borçlanmanız halinde, emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabi olursunuz. Primiz yeterli olduğundan, borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de, 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

 

Malulen emekli olmak için en az yüzde 60 oranında işgücü kaybı aranır

Soru: 20 Aralık 1946 doğumlu olup 1600 gün prim ödemem var. İleri derecede KOAH  hastasıyım ve makineye bağlı yaşamaktayım. Bana engelli emekli maaşı bağlanabilir mi?  Bağlanırsa ayda ne kadar maaş alabilirim.

Hilmi EMREM

Cevap: Sigorta başlangıç tarihinizi ve rapor oranınızı bildirmemişsiniz. Malulen emekli olmak için; 10 yıl sigortalılık süresi 1800 gün prim ödeme ve en az yüzde 60 oranında işgücü kaybı aranmaktadır. Bu üç şartı birlikte sağlayacağınız tarihte malulen emekli olabilirsiniz. Ne kadar emekli aylığı alacağınız sigorta başlangıç tarihinize ve prim ödediğiniz tarihlere göre değişir.


Posta Gazetesi - 25.08.2019
Ekrem SARISU
  • Mevzuatta Son Çıkanlar