19 Ağustos 2019 Pazartesi

Sigortalı çalışarak 1260 gün prim ödem emekli eder

Yazarın Tüm Yazıları


Soru: 25 Aralık 1970 doğumluyum. 4/A girişim 1989 de olup 1.145 günüm var. 4/B’ye de 6.360 günüm var. Ne zaman emekli olabilirim?

Hakan ÇAĞIRGAN

Cevap: 1989 daki başlangıcınız 23 Kasım’dan önceyse, sigortalı bir işte çalışarak SSK’ya 1260 gün prim ödemeniz halinde, priminizi 1260 güne tamamlayacağınız tarihte SSK’dan emekli olabilirsiniz.(25 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabi olarak) Bağ-Kurda emekli olma şartlarını 1 Haziran 2002 tarihi itibariyle prim ödeme gün sayısı belirliyor. Bu tarihte kaç gün prim ödediğinizi bildirseniz Bağ-Kurdan emekli olma şartlarınızı hesaplayabiliriz. Ancak, bundan sonra prim ödemeseniz de, 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte, yaş haddinden Bağ-Kurdan emekli olabileceğinizi belirtebiliriz.

 

Bağlanacak sürekli iş görmezlik geliri sigortalılık durumuna göre değişir

Soru: Eşim 2006 yılında iş kazası geçirdi. Ama emekli olamadı. Akabinde sürekli hastalıklar devam etti. 2017 yılında kanserden öldü. Eşim ölmeden bir ay önce malulen emekli oldu. Sonrasında maaşı bana döndü.  Öğrenmek istediğim bir ay önce SGK’dan bize kağıt geldi. Doldurup gönderdik. Tekrardan bana gelir bağlanacakmış mahkeme kararıyla verilmiş bu maaş. Ne kadar olur acaba?

Esen ASLAN

Cevap: Sorundan eşinize iş kazasından dolayı mahkeme kararıyla sürekli iş görmezlik geliri bağlanacağını anlıyoruz. Hem iş göremezlik geliri, hem de emekli aylığı bağlanan sigortalıya yüksek olan aylık veya gelirin tamamı, düşük olan aylık veya gelirin yarısı bağlanmaktadır. Muhtemelen aylığı yüksek olduğundan aylığı tamdan, geliri de yarımdan ödenecektir.  Eşinizden size ne kadar gelir bağlanacağı eşinizin sigortalılık durumuna göre( prim gün sayısı, prim ödeme tarihleri, üstünden prim hesaplanan kazanç tutarı ve iş kazası sonucu uğradığı işgücü kaybı oranı vb. verilere göre) değişir.

 

Prim ödenen ücret üstünden hesaplanıyorsa SGK açısından sorun yok

Soru: İş sözleşmemdeki maaş 5076 TL. Fakat bana bu sözleşmede yazan miktarın yarısı ödeniyor. Başka iş bulamadığım için çaresiz kabul ediyorum. Bu şartlarda benim 3-4 yıl sonra ne gibi haklarım olabilir?  Bir süre sonra işten çıktığım zaman eksik ödenen maaşlarımı toplu olarak alabilir miyim? Ve de tazminatımı 5076 TL üzerinden hesaplattırabilir miyim? Ve sigortayı da 5076 TL üzerinden ödetebilir miyim?

N.Z.

Cevap: Sosyal sigortalar priminiz ödenen ücretiniz üstünden hesaplanarak kuruma bildiriliyorsa,  sosyal güvenlik açısından sorun yok. Sorun işverenle yaptığınız sözleşme de belirlenen ücretin uygulanmamasında. Bu hukuki bir durum. Bekleyip bu durumu yıllar sonra gündeme getirmeniz muhtemelen hak kaybınıza yol açacaktır. Çünkü düşük ücret ödendiğinde itiraz edip, hakkınızı aramanız gerekiyordu. Sessiz kalıp yıllarca itiraz etmemeniz, verilen ücrete razı olduğunuzun göstergesi olarak algılanacağından yıllar sonra hak elde etmenizin çok zor olduğu kanısındayız. Sonuç olarak bu konu hukuki bir konu olup, konunun uzmanı hukukçularla ilerlemenizde yarar var.  

 

Bağ-Kur baba ve eşten çift aylık bağlamaz

Soru: Bağ-Kur emeklisi babam 1 Nisan 1997’de vefat etmesi üzerine maaşı 17 Mart 2019’ vefat eden anneme bağlanmıştı. Şimdi 6 sene önce vefat eden Bağ-Kur emeklisi olan eniştemin maaşını almakta olan ablama, babamdan maaş bağlanma imkanı var mıdır?

Bekir İSSİ

Cevap: Bağ-Kur hem baba(veya ana) hem de eşten çift aylık bağlamaz. Babanızda eniştenizde Bağ-Kura tabi olduğundan, ablanız babanızdan dolayı yetim aylığı alamaz. Ancak yüksek olan aylığı tercih etme hakkı var.


Posta Gazetesi - 18.08.2019
Ekrem SARISU