12 Ağustos 2019 Pazartesi

Yeni doğan çocuğun otomatik olarak sağlık aktivasyonu yapılıyor

Yazarın Tüm Yazıları


Soru: Ay sonuna doğru çocuğumuz doğacak. Ben Bağ-Kurluyum. Eşim SSK’lı. Ama şimdi doğum iznini kullanıyor. Doğumdan sonrada 8 hafta izin kullanacak. Bu durumda çocuk hangimizin üstünden sağlık yardımı alacak? Birde çocuğum sağlık yardımı alması için ne yapmamız gerekiyor? Hangi belgeler isteniyor? Şimdiden hazırlamamızda yarar olduğunu düşünüyoruz.

TAHİR

Cevap: Yeni doğan çocukların  aktivasyon  işlemleri; Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi ile otomatik olarak yapılmaktadır. Yeni doğan çocuğun Nüfus Müdürlüğüne kaydı yapıldığı anda, sağlık hak sahipliği de sistemde otomatik  olarak açılmaktadır. Bu nedenle, çocuğun sağlık yardımı alması için, doğar doğmaz nufüsa kayıt ettirmeniz dışından,  SGK’ya gitmenize, herhangi bir işlem yaptırmanıza ve kuruma herhangi bir belge ibraz etmenize gerek bulunmuyor.

 

Ödenmeyen maaşlarınız toplu olarak ödenir   

Soru: Ben KHK ihracından sonra 1 yıl sigortalı çalıştım. Ve Allaha şükür masum olduğum kanıtlanarak göreve iade edildim. Geriye dönük ödemem halen yapılmadı. Size soracağım acaba geriye dönük hesaplamalarda özelde sigortalı çalıştığım zamanlarda aldığım maaşları keseneklerden hesaplayıp, alacağım geri ödemeden düşecekler mi? Bazı yerlerde böyle yorumlar yapılıyor ve Danıştay idari dava daireleri kurulunun bir kararından bahsediliyor. Ben bulamadım. Kurumunda bilgisi yok, en azından şimdilik.

Aytaç METİN

Cevap: Göreve iade edilip göreve başladığınızdan, görevden ihraç edildiğinizi döneme ilişkin maaşlarınız sanki çalışıyormuşsunuz gibi hesaplanır ve toplu olarak tarafınıza ödenir.  Söz konusu dönemdeki sigortalı çalışmanız nedeniyle, SGK’ya adınıza ödenen sigorta primlerinin işçi hissesi de talebiniz üzerine tarafınıza iade edilir. 

 

Her şekilde 60 yaşı dolduracaksınız

Soru: 1979 doğumluyum. İşe ilk giriş tarihim 2007 ve SSK’lı olarak çalışmaktayım. 4300 gün prim ödemem var. 2004 yılında kısa dönem askerlik yaptım. Ne zaman emekli olabilirim?

Cevzet YETER

Cevap:2700 gün daha prim ödeyerek priminizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca 200 gün daha prim ödeyerek priminizi 4500 güne tamamlamanız şartıyla yine aynı tarihte yani 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.(25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi olarak) 

 

Staj döneminizde uzun vadeli sigorta kollarına tabi olarak çalışabilirsiniz

Soru: Yakında işe başlayacağım. Ancak üniversitedeki stajımı daha tamamlamadım. Hem çalıştığım yerde sigortalı, hem de staj yapacağım yerde staj sigortalı olarak işe devam edebilir miyim?

Süleyman AKSOY

Cevap: Staj döneminde sigortalı çalışmanızı yasaklayan bir yasa yok. Gerek staj yaptığınız yerde, gerekse bir başka işyerinde uzun vadeli sigorta kollarına tabi olarak çalışabilirsiniz.

 

Kıdem tazminatı için 1153 gün daha prim ödemeniz gerek

Soru: İlk sigorta giriş tarihim 18 Temmuz 2000 olup toplam primim 5847 gün prim ödemem var. 2011’den beri havaalanında çalışıyorum. Kendi isteğimle ayrılmak istiyorum. Kıdem tazminatı alıp ayrılmak istiyorum. Kıdem tazminatımı nasıl alabileceğim hakkında bilgi verir misiniz?

AYTAÇ

Cevap: Emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındaki şartları sağlayanlar işlerinden kıdem tazminatı alarak ayrılabiliyor. Emekli olmak için; 7000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. İşinizden kıdem tazminatı alarak ayrılmak için, 1153 gün daha prim ödeyerek priminizi 7000 güne tamamlamanız gerekiyor.


Posta Gazetesi - 11.08.2019
Ekrem SARISU