24 Mayıs 2019 Cuma

Aylığı kesilen eşiyle birlikte yaşamadığını ispatlamalı

Yazarın Tüm Yazıları


Emekli Sandığı emeklisi olan babam 1990 yılında vefat etti. 1994 de eşimden boşandım, 1996 da babamdan aylık bağlandı. 2016 da tazminat talebiyle aylığım kesildi. Gerekçesi, eski eşimin zaman zaman özel nedenlerle bekâr çocuklarımla birlikte oturduğum ve bana ait olan eve gelip gitmesi ve kalması. Mevcut şartlar devam ettiği taktirde dava açsam kazanma şansım var mıdır? İkinci olarak, sigortadan emekli aylığı alan ablam, Bağ-Kur’dan emekli eşinden dul aylığı alıyor. Babamızdan da yetim aylığı alabilir mi?

Boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı tespit edilen eş ve çocukların, bağlanmış olan gelir ve aylıkları kesilir. Ödenmiş olan tutarlar da faiziyle geri alınır. Dava açmanız halinde, eşinizle birlikte yaşamadığınızı her türlü delil ve tanık ifadeleriyle ispatlamanız gerekecek.

Dava açmanız halinde mahkeme, eşinizden ayrı yaşayıp yaşamadığınıza ilişkin araştırma yapacaktır. Bu bağlamada, sizin ve eşinizin adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden adresleriniz belirlenip, eşinizin kayıtlı olduğu adreste fiilen yaşayıp yaşamadığı araştırılacak, gerektiğinde kayıtlı olunan adreslerdeki komşuların ve apartman yöneticisinin bilgi ve görüşüne başvurulabilecek, sizin ve eşinizin elektrik, su, telefon abonelikleri araştırılacak, eşinizden ayrı yaşadığınıza ilişkin iddianız sorgulanacaktır.

Kendisi SSK’dan emekli olup, vefat eden Bağ-Kur’lu eşinden dul aylığı alan ablanız, Emekli Sandığı emeklisi olan babanızdan yetim aylığı alabilir.

 

İkinci eviniz olduğundan emlak vergisi ödersiniz 

95 m2 bir dairem var. Kendim oturuyorum. Emekliyim, başka gelirim de olmadığından emlak vergisi ödemiyorum. Eşim vefat etti. 105 m2 dairesi vardı. Ben ve iki çocuğuma kaldı. Oturduğum kendi dairem için emlak vergisi ödemem gerekiyor mu?

Emlak vergisi muafiyetinden (sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasından) yararlanabilmek için diğer şartların yanı sıra tek meskene sahip olmak gerekiyor. Eşinizin vefatıyla biri tam diğeri hisseli olmak üzere iki meskene sahip olduğunuzdan oturduğunuz ev için de emlak vergisi ödemeniz gerekiyor.Sözcü Gazetesi - 24.05.2019
Sezgin ÖZCAN
  • Mevzuatta Son Çıkanlar