6 Aralık 2018 Perşembe

Ayda 15 gün çalışan sağlık yardımı alabilir mi?

Yazarın Tüm Yazıları


4/a kapsamında bir fabrikada denetmen olarak çalışıyorum. Ekonomik zorluklar nedeniyle fabrika yılbaşından sonra yarım gün çalışacak ve ben de yarım gün çalışmış gibi yarım yevmiye maaş alacakmışım. Ayrıca bu nedenle 15 gün sigortalı gösterilecekmişim. Bu durumda 15 gün sigortalı gösterilirsem, sağlık yardımı alabilir miyim? Ayrıca herhangi bir prim ya da ücret ödemem gerekir mi? Bunun benim için bir mahsuru olur mu?

Sizin gibi ay içerisinde 20 gün ve daha az çalışanların, 30 günden eksik günlerine ait genel sağlık sigortası (GSS) primlerini 30 güne tamamlamaları gerekiyor. Ancak evliyseniz ve eşiniz genel sağlık sigortalısı ise 30 günden eksik günler için onun bakmakla yükümlü olduğu kişi sayılırsınız ve prim ödemeniz gerekmeksizin sağlık hizmeti alırsınız.

Emeklilik için gerekli olan uzun vadeli sigortalı kolları açısından ise 30 günden eksik kalan günler için isterseniz isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödeyebilirsiniz. İsteğe bağlı sigortalı olarak prim ödeyeceğiniz süreler 4/a (SSK) kapsamında geçen sigortalılık süresi kabul edilir.

 

3600 günle emekli olabilir miyim?

4 Haziran 1977 doğumluyum. İşe ilk giriş tarihim (4/a) 15 Eylül 1997 olup, 30 Ağustos 2014 tarihine kadar 2618 gün 4/a kapsamında, 03.03.2010 - 28.02.2013 tarihleri arasında 1079 gün 4/b kapsamında prim günüm var. Bazı sağlık sorunlarımdan dolayı çalışamamaktayım. 3600 günden emekli olabilir miyim? Ayrıca, bekâr olduğumdan SSK emeklisi babam ve annem vefat ettiğinde onlardan maaş alabilir miyim? Alabileceğim miktarın ölçüsü nedir?

Bundan sonra prim ödemenize gerek olmaksızın, 58 yaşınızı dolduracağınız 4 Haziran 2035 tarihinde 3600 prim günüyle 4/a (SSK) statüsünden emekli olabilirsiniz.

Sigortalı olarak çalışmamanız koşuluyla, emekli olacağınız tarihe kadar vefat eden anne ve babanızdan aylık bağlanır. Önce vefat eden anne veya babanızdan yüzde 25 oranında aylık bağlanır. Diğerinin de vefatı sonrası ondan da aylığa hak kazanırsınız. Bu durumda hem anasız hem babasız kalmış olacağınızdan, bağlanacak aylıkların oranı yüzde 50 olur. Ancak yüksek olan aylığın tamamı, az olan aylığın yarısı ödenir. Kendi emekli aylığınız bağlandığında anne ve/veya babanızdan bağlanan aylıklar kesilir.

 

Bağlanan aylığın oranını SGK’dan öğrenebilirsiniz

22 Kasım Perşembe günü köşenizde, benim durumuma çok uygun dul bir bayana verdiğiniz cevapta (yalnız ben emekliyim) babası vefat ettiği takdirde annesine yüzde elli, kendisine yüzde otuz, annenin de vefatı halinde yüzde elli aylık bağlanacağını yazmışsınız. Ben babamı 1998 yılında, annemi de 1999 yılında kaybettim. Fakat hatırladığım kadarıyla aldığım aylıkta yüzde yirmi bir artış fark etmedim. Aylığımı doğru oranda alıp almadığımı teyit edebilmem için ne yapmalıyım?

Annenizin de vefatından sonra aylığınızın artıp artmadığından siz de emin değilsiniz. SGK Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığına yazılı olarak başvurarak, 1998 yılından bu yana babanızdan yetim aylığı aldığınızı, 1999 yılında annenizin de vefatı ile tek hak sahibi kaldığınızı, bu nedenle annenizin vefatı sonrasında aylık bağlama oranınızın artırılıp artırılmadığını ve almakta olduğunuz aylığın oranını sorabilir, aylık oranınız artırılmamış ise eksik ödenen aylık farkını talep edebilirsiniz.


Sözcü Gazetesi - 06.12.2018